Sprzątanie pobudowlane, oprócz prac związanych z myciem wysokościowym, to usługa wymagająca dużego doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Wszyscy którym zależy na szybkim i skutecznym posprzątaniu a w efekcie oddaniu budynku do użytku muszą wyposażyć się w profesjonalny sprzęt i sprawdzone środki chemiczne o szerokim spektrum zastosowania.
Sprzątanie samodzielne a sprzątanie profesjonalne
Sprzątanie z którym spotykamy się na co dzień mocno różni się od generalnych porządków budowlanych, tutaj wystarczą nam dobre chęci i podstawowe używane na co dzień drobne narzędzia i środki chemiczne dostępne w osiedlowym sklepie. Inaczej wygląda to w przypadku gdy stoimy przed wyzwaniem sprzątania nowo wyremontowanego mieszkania czy wybudowanego domu. Tutaj zasadnym byłoby porównać koszty samodzielnego sprzątania z ofertą firm sprzątających dostępnych na lokalnym rynku. Branża sprzątająca skutecznie rozwija się już w małych miastach a świadomość konsumenta stale wzrasta co za tym idzie oferta i różnorodność podmiotów da nam szanse na znalezienie atrakcyjnej oferty. Firmy sprzątające eksponują w swojej internetowej ofercie stawki od 2 zł za m2 co w kontakcie z rzeczywistością można uznać za fikcje literacką i element rynkowej gry marketingowej. Realne stawki dotyczące sprzątania powierzchni od 50 do 200 metrów kształtują się od 6 do nawet 10 złotych za metr kwadratowy. Zakładając, że do posprzątania mamy 100 m2 powierzchni musimy liczyć się z ceną w granicach 800 zł. Istotnie taka cena winna gwarantować odpowiedni poziom realizacji a biorąc pod uwagę nakłady finansowe przeznaczone na remont czy budowę będzie to marginalny koszt. Generalne sprzątanie może pomóc nam w ocenie wykonania prac budowlano remontowych, dostrzec ewentualne usterki i zgłosić je wykonawcy. Odpowiednio wczesne zauważenie porysowanych w czasie prac budowlanych parapetów czy szyb może znacząco zrekompensować koszt zatrudnienia profesjonalnej firmy sprzątającej. Samodzielne, nie umiejętne sprzątanie pobudowlane może również skutkować uszkodzeniem danej powierzchni a naprawa generować będzie dodatkowe koszty. Samodzielna próba sprzątania wiąże się również z zakupem podstawowego wyposażenia, środków chemicznych czy wypożyczeniem odkurzacza przemysłowego.
Przykładowa lista zakupów:
Miotła: 30 zł
Mop z minimum 3 wymiennymi wkładami: 100 zł
Szmatki: 20 sztuk: 80zł
Skrobak do szyb z zapasowymi nożykami: 30zł
Gąbki 4 sztuki:15 zł
Wynajem odkurzacza: 2 dni 130zł
Detergenty i środki chemiczne: 150zł
– środek do mycia sanitariatów
– środek do mycia szkła
– środek do mycia mebli
– środek do gruntownego mycia posadzek
– środek do usuwania farby
– środek do usuwania zaschniętej folii lub naklejek
– środek do pielęgnacji drewna
Razem: 505 zł
Jak widać zapewnienie sobie niezbędnego wyposażenia to już spory koszt, oczywiście część rzeczy przyda się również w przyszłości ale niektóre z nich po gruntownych porządkach nie będą nadawały się do ponownego użycia. Dodatkowo trzeba zaznaczyć , że potrzebna będzie również drabina a w przypadku trudno dostępnych okien nawet i rusztowanie. Nie wolno zapominać też o innym sprzęcie w jaki wyposażone są firmy sprzątające takim jak szorowarka do mycia posadzek czy maszyna parowa. Sprzęt ten znacznie przyspiesza proces sprzątania i czyni go skuteczniejszym . Profesjonalne firmy dysponują też ubezpieczeniem, stąd nawet w momencie losowego uszkodzenia wyposażenia mieszkania są w stanie zrekompensować to klientowi przy wykorzystaniu polisy ubezpieczeniowej.
Podsumowując
Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, iż czas który spędzimy na sprzątaniu możemy spożytkować w dużo ciekawszy sposób. Oczywiście nie mam tu ma myśli osób, które sprzątanie traktują jako świetną metodę na rozładowanie negatywnych emocji. Wielu osobą te wspomniane wcześniej negatywne emocję mogą jednak towarzyszyć podczas nie równej walki z pobudowanym brudem.