W okresie letnim nikt nie przejmuje się śniegiem ani tym co ze sobą niesie, ale letnie temperatury w końcu ustąpią i przyjdzie czas na odśnieżanie. A obowiązkiem każdego właściciela budynku jest odśnieżanie chodnika przed posesją oraz dachu. Jak przygotować się odśnieżania?
Dlaczego odśnieżać?
Zalegający śnieg na dachu jest niebezpieczny dla osób przechodzących obok budynku, gdyż może się on zsunąć i przygnieść przechodniów. Z tego powodu ważne jest regularne odśnieżanie dachów, ponadto możemy dostać mandat za nieodśnieżenie dachu. Szczególnie ważne jest to w przypadku wysokich dachów o wielkiej powierzchni, gdyż jeden metr kwadratowy śniegu może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Ponadto całkiem prawdopodobne jest to, że nieodśnieżony śnieg z czasem zamieni się w lód, który jest jeszcze bardziej niebezpieczny i trudniejszy do usunięcia.
Uprawnienia
Każda praca na wysokościach jest określana jako praca niebezpieczna, do której potrzeba odpowiednich uprawnień i zaświadczeń lekarskich. Dlatego do ośnieżania wysokościowego powinno się wynająć profesjonalną firmę sprzątającą. Osoba odśnieżająca na wysokości powinna mieć odpowiednie uprawnienia, przede wszystkim odpowiednie szkolenia BHP związane z usuwaniem zalegającego śniegu i lodu. Ponadto praca na wysokości wymaga odbywania regularnych badań lekarskich, od trzech do pięciu lat (jeśli osoba pracuje do trzech metrów nad poziomem podłoża) lub od dwóch do trzech lat (powyżej trzech metrów). Ponadto osoba, która pracuje powyżej trzech metrów nad poziomem podłoża musi mieć ukończone 18 lat. Jeśli pracę na wysokości będzie wykonywać osoba do tego nieuprawniona to zapłacimy mandat i możemy nawet trafić do więzienia.